Ayvalık Hasat Günleri, Ayvalık’ta bu yıl 14.’sü düzenlenen Ayvalık Zeytin Hasadı için Türkiye’nin en büyük sıvı yağ üreticisi Savola Gıdanın daveti ile için yollara koyulduk hem festivali hemde Ayvalığı gezme şansımız oldu. İlk durak Savola Gıdanın fabrikası oldu. 30 yıl önce lezzet yolcuğuna Ayvalık’ta başlayan ve Türkiye’nin en sevilen lider sıvıyağ markası olan Yudumun hikâyesi 2017’de hayata geçmiş.Doğduğu toprakların bereketini, ruhunu, lezzetini yansıtan Egemden zeytinyağı ile devam ediyorlar. Ekim-Kasım döneminde toplanılan Ege’nin ilk hasat mahsulünden üretilen Egemden Erken Hasat, özenle toplanan Ege zeytinlerinin, 27 derecenin altında soğuk su kullanarak sıkılması sonucunda ortaya çıkan yoğun meyvemsiliği ve kokusu ile Egemden Soğuk Sıkım Ege zeytinlerinin sanayi bölgesinden uzakta, kimyasal gübre ve zirai ilaç kullanılmadan üretilmesiyle sofraları lezzetlendiren Egemden Organik Sızma zeytinyağı gurmelerinin damak zevklerine uygun. Yeni markaları ‘Sava’ ve ‘Vala’ ise özellikle hane tüketiminin vazgeçilmez oyuncusu olan Savola Gıda, Nisan ayı itibariyle margarin markaları olan Sava ile endüstriyel mutfaklarda, Vala ile ise pastacıların en büyük yardımcısı olacak. 12 milyon dolarlık yatırımla Ayvalık’ta faaliyete geçen fabrika ‘Sava’ ve ‘Vala’nın üretiminde kullanılıyor. Önümüzdeki 2 yıl içinde 10 milyon dolar daha yatırım planlıyorlarmış.

Zeytinin başkentinden sofralara ‘Egemden’

Egemden gurme lezzetler ailesine yeni katılan trüflü ve çikolata aromalı zeytinyağı çeşitleriyle leziz ve birbirinden güzel tariflerle sofralar şenleniyor. Çikolata tutkunlarının sofralarından eksik etmeyecekleri Egemden Çikolata Aromalı Zeytinyağı, lezzetli hem de sağlıklı bir çikolata kreması alternatifi oluşturuyor. İçine girdiği lezzetleri taçlandıran enfes trüf aroması lerine alışılmışın dışında yeni tatlar kazandırmak isteyenler için Egemden gurme serisinde Egemden Trüflü Zeytinyağı yerini alıyor.

Kadınların hayalleri birer eserine dönüşüyor

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Evrim Incesu @gezginnerede (@gezginnerede)’in paylaştığı bir gönderi ()

40’dan fazla Ayvalıklı kadının yer aldığı proje Egemin Bereketi Kadının Emeği projesi ile özel olarak tasarlanan cam şişeler, boyalar ve tüm gerekli materyaller ile yörenin maharetli kadınların ellerine teslim ederek, onların renkli dünyalarını, hayallerini bu şişelere resmetmelerini sağlanıyor. Egemden şişelerini süsleyen her bir figür, Ayvalık’tan ilham alınarak, bölgeyle özdeşleşmiş simgelerden oluşuyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası ve Ayvalık Ziraat Odası tarafından ortaklaşa organize edilen olan 14. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri, 26-27-28 ve 29 Ekim tarihlerinde gerçekleşti. Egemden’in de sponsor olarak yer aldığı bu yılki etkinliklerin teması; ‘Zeytinyağı Sağlıktır’ oldu. Etkinlikler kapsamında, kültürel ve sanatsal faaliyetlerle birlik sokak sanatçılarının gösterimleri renk kattı. Geleneksel zeytin hasatı şenlikleri belediye bandosu eşliğinde yapılan halk yürüyüşü başladı. Yöresel kıyafetleri ile çiftçi kadınlar renk kattı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here