31. Uluslararası i , 3 Eylül’de başlayacak 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın adayları belli oldu. Ali İhtiyar’ın “Sessizliğin Gözyaşları”, Ayşegül Selenga Taşkent’in “Ovacık”, Ayten Başer Yetimoğlu’nun “İçimdeki Küller”, Gökçin Dokumacı’nın “Kuyudaki Taş”, Hakan Aytekin’in “Enstantane”, Hasan Söylemez’in “Tenere”, Şirin Bahar Demirel’in “Kadınlar Ülkesi”, Onur Erkin’in “Ege’nin Son Baharı”, Turgay Kural’ın “Ada’m”, Yağmur Kartal’ın “Oyuncakçı Saklı Yadigarlar” ve Yasin Semiz’in “Asfaltın Altında Dereler Var!” adlı filmleri 20 bin TL değerindeki En İyi Belgesel Film Ödülü için yarışacak. Nihan Gider Işıkman, Rena Lusin Bitmez ve Zeynep Gülru Keçeciler’den oluşan jürinin değerlendireceği 11 film, Ankara’da ilk kez seyirciyle ve salonlarında buluşacak.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali31. Ankara Uluslararası Film Festivali

3-11 Eylül 2020, Kızılay Büyülü Fener Sineması

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI 

Aşk, Büyü vs. / Ümit Ünal

Bilmemek / Leyla Yılmaz

Ceviz Ağacı / Faysal Soysal

Kovan / Eylem Kaftan 

Omar Ve Biz / Maryna Er Gorbach, Mehmet Bahadır Er

Şair / Mehmet Emin Yıldırım

Topal Şükran’ın Maceraları / Onur Ünlü

Uzak Ülke / Erkan Yazıcı

Uzun Zaman Önce / Cihan Sağlam

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI 

Ada’m / Turgay Kural

Asfaltın Altında Dereler Var! / Yasin Semiz

Ege’nin Son Baharı / Onur Erkin

Enstantane / Hakan Aytekin

İçimdeki Küller / Ayten Başer Yetimoğlu

Kadınlar Ülkesi / Şirin Bahar Demirel

Kuyudaki Taş / Gökçin Dokumacı

Ovacık / Ayşegül Selenga Taşkent

Oyuncakçı Saklı Yadigarlar / Yağmur Kartal

Sessizliğin Gözyaşları / Ali İhtiyar

Tenere / Hasan Söylemez

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI 

Akvaryum / Anıl Kaya, Özgür Önurme

Barê Giran (Ağır Yük) / Yılmaz Özdil

Çamaşırsuyu / Büşra Bülbül

Dönüş / Selman Deniz

Evde Yok / Murat Emir Eren

Huşbe! (Sus!) / Nursel Doğan

İklim Değişimi / Yasemin Demirci

İyi Öldürür / Umut Evirgen

Meryem Ana / Mustafa Gürbüz

Münhasır / Yeşim Tonbaz Güler

Servis / Ramazan Kılıç

Topanga / Ayçıl Yeltan

Tor / Ragıp Türk

Veger (Dönüş) / Selman Deniz

Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye / Yavuz Akyıldız

Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi / Erinç Durlanık

ÖDÜLLER

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI 

En İyi Film 50.000 TL

Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film 10.000 TL

En İyi Yönetmen

En İyi Kadın Oyuncu

En İyi Erkek Oyuncu

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Onat Kutlar En İyi Senaryo

En İyi Görüntü Yönetmeni

En İyi Yönetmeni

En İyi Özgün Müzik

En İyi Kurgu

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI 

En İyi Film 20.000 TL 

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI : En İyi Film 10.000 TL