Arter 14 Ekim 2016 – 15 Ocak 2017 tarihleri arasında, farklı katlarında, Nil Yalter ve Bilge Friedlaender’ın eşzamanlı kişisel sergilerine ev sahipliği yapıyor.

nil-yalter-el-kapilar ekim ayı etkinlikleri
1983 Fotoğraflar, yağlı boya, bronz pigment ve mukavva üzerine ıstampa 150 cm (çap)

Nil Yalter’in Türkiye’de bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı sergisinin Küratörlüğünü Eda Berkmen’in yaptığı “Kayıt Dışı” başlıklı sergi, Yalter’in yapıtlarındaki ana tema ve motiflere genel bir bakış niteliği taşıyor. Yalter’in resim, fotoğraf, yazı, kolaj, performans, video gibi farklı mecraları bir araya getiren yerleştirmelerinin birçoğu Türkiye’de ilk kez sergileniyor. çı, eserlerinde kayıt dışı kalmış kişi, duygu ve bilgilere geniş yer veriyor; bireyin toplumsal normlar ve kontrol mekanizmaları karşısında geliştirdiği var olma stratejilerini araştırıyor.

bilge-friedlaender-nehir-ev-kitap-1981-sanatci-kitabi ekim ayı etkinlikleri
Elyapımı kâğıt, bambu, sedir kutular, kum, nehir taşları 20 x 86 x 4 cm (her biri)

 

 

BilgeFriedlaender’ın “Sözcükler, Sayılar, Çizgiler” isimli solo sergisine yer veriyor. Küratörlüğünü Mira Friedlaender ile Işın Önol’un birlikte yaptıkları sergi, Bilge Friedlaender’ın 1980 yılından bu yana sergilenmemiş ve Türkiye’de izleyicilerle hiç buluşmamış eserlerini bir araya getiriyor. “Sözcükler, Sayılar, Çizgiler”, 2000 yılında aramızdan ayrılan sanatçının vefatından sonra gerçekleşen ilk kişisel sergisi olma özelliğini taşıyor.

pinar-cocuk-tiyatrosu ekim ayı etkinlikleriTürkiye’nin dört bir yanında bugüne kadar üç milyondan fazla çocuğu ücretsiz olarak yla buluşturan, lara tiyatro sevgisini aşılarken onların kültürel ve kişisel gelişimine katkıda bulunma amacıyla yola çıkan Pınar Çocuk Tiyatrosu, 30. yılında da çocukları tiyatroyla buluşturuyor.

Pınar Çocuk Tiyatrosu, çocukların sosyal, zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkı sağlamak ve yaratıcılıklarına destek olmak amacıyla çıktığı tiyatro yolculuğunun ’daki durağında, Ekim – Kasım aylarında her Cumartesi ve Pazar saat 11.15’de “Oyun Treni” ile Profilo Alışveriş Merkezi, ücretsiz olarak minik seyircilerin karşısında olacak.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul

Camerata_Salzburg ekim ayı etkinlikleri
Camerata_Salzburg

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de 2016- 2017 Klasik Müzik mevsimi 12 Ekim 2016 tarihinde başlıyor. 20. Yılını kutlayan bu lerde uluslararası sahnelerin ve ülkemizin en önemli isimleri klasik müzik dinleyicisiyle buluşacak. Albert Long Hall Klasik Müzik leri’nin açılış konserini Kiev Solistleri topluluğu yapacak. Konserde J. S. Bach’ın Re minör İkili Konçertosu, F. Schubert’in La MajörRondosu, F. Mendelssohn’un 10. Senfonisi, W. A. Mozart’ın Keman ve yaylı çalgılar için Adagio’su ve Çaykovski’nin Serenat’ı seslendirilecek. 19 Ekim, Çarşamba günü  ise dünyanın en ünlü keman sanatçılarından Isabelle van Keulen ve piyanist Kathryn Stott’u konuk edecek. Keman ve Piyanodan Fırtınalar başlıklı konserde Beethoven, Brahms, A. Pärt ve Prokofiyef’in yapıtları seslendirilecek.

26 Ekim, Çarşamba akşamı Albert Long Hall ‘’Bach’dan 20.Yüzyıla’’ temasıyla Mersin Akademik Oda Orkestrası’nı ağırlayacak. Münif Akalın (viyolonsel ve şef) ve Alican Süner’in (keman) yer alacakları konserde müzikseverler, J.S. Bach, Kodallı, G.Holst ve B.Britten’ın eserlerinden seçilen bir program dinleyecekler.

Albert Long Hall konserleri, 23 Kasım’da London Octave Oda Orkestrası ve Halit Turgay (flüt) ile bir Barok program, 30 Kasım’da Strings Lucern Sekizlisiylebir romantik program, 21 Aralık’taki Yeni Yıl Konseri’nde Camerata Salzburg ile bir yeni yıl programı sunacak. 7 Aralık’ta ise dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret, 75. yaşını kutlamaları çerçevesinde J.S. Bach’dan Prokofiyef’e, parlak yapıtlardan seçilmiş bir dinleti sunacak.

Konserler saat 19.30’ da başlamaktadır. Tam Bilet: 30 TL, Öğrenci Bileti: 5 TL

Emre Aydın, 15 Ekim 2016 Cumartesi saat 19:00’da Palladium’da yer alan 1. Kat Köprü alanında sahne alacak. Sevilen şarkılarıyla izleyenlerine duygu dolu anlar yaşatacak olan sanatçının konseri ücretsiz.

Beyazperdenin en görkemli yapımları arasında gösterilen Titanic i ve kendisi kadar kült müzikleri, 28-29 Ekim tarihlerinde Hollywood’un deneyimli isimlerinden Ernst van Tiel şefliğinde Senfoni Orkestrası ve Korosu ile Zorlu PSM Ana Tiyatro’da sinema ve müzikseverleri ağırlayacak.

Klasik sanat galerisi çerçevesini kırmayı hedefleyen cesur sanat oluşumu No LaB, ilk temalı sergisini, 13 Ekim’de Global Karaköy’de açıyor. ‘Modern Africa / A Rainbow Nation’ isimli sergiyle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirecek No LaB kurucuları, “Afrikalılar, politik ve sert geçmişlerine rağmen, matrak ve renkli eserlerle tüm küresel sanat dünyasını etkisi altına aldı. Biz de bu sanatı sıra dışı bir sunum ile Türkiye’ye taşıyoruz” dedi. Afrika sanatı iki ay boyunca Global Yatırım Holding’in Karaköy’deki galerisinde görülebilecek.

Kültür sanat dünyasına yeni soluk getiren Akasya Kültür Sanat, 11-29 Ekim 2016 tarihlerinde Adnan Çoker, Nur Koçak, Güngör Taner, Seyhan Topuz, Meriç Hızal, Halil Akdeniz, Ergin İnan, Adem Genç, Mustafa Ata, Balkan Naci İslimyeli, Bubi ve Bedri Baykam’ın yer aldığı ‘’12 Sanatçı, 12 Söyleşi’’ sergisine ev sahipliği yapacak.

ekim-ayi-etkinlikleri ekim ayı etkinlikleriKadir Has Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Galeri Khas, yeni döneme küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı Eda Soylu’nun ‘Evi Yeniden Kurmak’ isimli sergisiyle giriyor. 13 Ekim’de açılacak serginin küratörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Soylu’nun sergisini değerlendirirken bu yapıtın içinden geçmekte olduğumuz kentsellik dönemine bireysel hafızalar üstünden getirilmiş bir doğrudan müdahale olduğunu, bizi, kendimize ait olanla bizim dışımızdakinin ortak öyküsünü yaşamaya zorladığını, bunun da tam bir deneyim ve edim olduğunu belirtiyor. Soylu’nun işini katmanlı, çoklu okumalara açık bir yapıt olarak nitelendiriyor. Soylu’nun sergisi 13 Ocak 2017 gününe kadar açık kalacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here